GİRİŞ YAP

Merkür’ün Koç’taki retrosu üzerine içine attıklarını konuştuk…

  • Kübranur Tokgöz Kübranur Tokgöz
  • 29 Mart 2024

Öncelikle Merkür retrosunun eski sevgiliyle direkt olarak bir ilgisi yok! Her Merkür retrosunda döndü dönecek diye sizi kapının eşiğinde bırakanlar tarafından manipüle ediliyorsunuz. Doğrusu tam da bu dönemde ortalıkta dolanan Ex’ler dönüyor içerikleri midemi bulandırıyor. İnsana ve duygularına verdiğim değerden dolayı, duygularınıza ve aklınıza yapılan bu saldırıdan ben rahatsız oluyorum umarım siz de oluyorsunuzdur. 

Merkür başta Terazi, belki aslan-boğa-yengeç ve balık burçlarında gerilediğinde eski aşkları, ilişkileri ve duyguları gündeme taşımak daha yerinde olabilir. Bu bile yeterli olmayabilir, geçmişe dönüp baktığınızda bazılarınız bu burçlarda gerilediğinde dahi kimsenin dönmediğini görebilir. Dönenler de oldu ve olacak elbette. 

Bu retro Koç burcunda; bireysellik, cesaret, ilk adım, başlatma, savaşma, yenilik, canlılık, liderlik, yaratım ve deneyimsizlikle ilgili bir burçta. Hiç ilişkiden bahsetmedim farkındaysanız :) Merkür ise akıl, algı, iletişim. Birinci derece bir denklem bu, ortaokulda öğrendiğimiz gibi. Bireysel haritalarımızda koç burcunun olduğu deneyim alanında yeni şeyler yapmak isteriz, öncü olmak, savaşırız mücadele veririz. Bireysel hareketlerimiz öne çıkar, daha bencil tavır tutumlar içinde olabiliriz. Orada bitmek bilmeyen bir enerji ve hevesimiz vardır ve hızlıyızdır. 

Şimdi zihinsel fonksiyonlarımızı anlatan Merkür tam da bu alanda bir düzeltme isteyecek. 18 Nisan 2018’den bu yana tam da bu konuları tarayan ve bizi yetim gibi ya da kusurlu hissettiren Chiron’un açtığı yaraları sorgulatabilir. 

Biraz daha öncesine gidelim, 24 Mart - 15 Nisan 2018 tarihleri arasında yine Merkür retrosunu Koç burcunda deneyimlemiştik ancak o zaman Chiron’un bu alandaki yaralarına sahip değildik. 

Merkür’ün Koç’taki bu retrosu elbette daha farklı. Bu sefer yaralarımızı kaşıyarak geçerken yaralarımızın asıl sebebini akıl etme imkanı sunabilir. Koç burcunun olduğu alanda bir çocuk gibi istediğimiz almak için ortaya bağıra çağıra koyduğumuz amaçsız tavırlarımızı, empati yoksunluğumuzu, bazen yalnız ilerleyemeceğimizi ve ilerlemek için başkalarıyla yapılması gereken işbirliklerine ihtiyacımız olduğu, belki elimizden tutmalarına izin vermemiz gerektiğini ya da bunca yıl tam da o konularda düşe kalka bir senaryo içinde terbiye edildiğimizi fark ederiz. 

Merkür’ün bu retrosu, kuzey düğüm ve Chiron’un koç burcunda olması inanın eski sevgilini dönmesini beklemekten çok daha kıymetli bir farkındalık sunabilir. Üstelik kadersel virajlardan geçtiğimiz şu günlerde asıl meselemiz kendilik ve kendi yolumuzu yaratmak üzerineyken. Son yıllarda sosyal medya ile ne kadar kendimiz kalabildik ve kendimizi hor görmeden kabul edebildik? Artan estetikler, filtreler, aynılık. Son yıllarda artan ‘kendinin en iyi versiyonu ol’ baskısı. Arka planda böyle iyi değilisin diye zorbalanmak. 

Şunu özellikle eklemek istiyorum Chiron daha çok başkalarına verebileceğimiz bir şifayı anlatır gibi aktarılıyor ama Chiron ile başkalarını da yaralayabiliriz. 

Exlere gelince, Yükselen Koç ve Teraziler böyle önemli bir zamandan geçerken elbette onlar için bazı geri dönüşler olabilir. Bunlara, Yükselen Yay ve ikizler, son olarak Aslan ve kovayı da dahil edebiliriz. Ancak siz yine de büyük ümitlerle beklemeyin :) 

Son olarak bireysel haritamızda Koç burcunun olduğu alanda bir can çekişme, kimleri için doğum sancısı ve yüzleşmeler var. Hepimize güzellik getirsin :) Merkür retrosunun yükselen burçlarınıza etkisine instagram profilimde Güneş Tutulması için hazırlayacağım reelerde değiniyorum. 

Yorumlar


E***
29.03.2024 12:29

Sizin bütün yazılarınız kisisel danışmanlık kadar ayrıntılı ve başarılı tamam da her seferinde nasıl olabilir 🙏


A***
29.03.2024 11:33

Kuzey ay düğümü koç olarak yüzleşiyorum ve dönüşüyorum.


S***
29.03.2024 05:13

39 yaşında bir başak burcu kadını olarak hep kendi işimi kendim yapma taraftarıyım, pek yardım isteyen biri olamadım, yardım istemeyi de hiç sevmiyorum ama belki bu yönüm bu retro ile az da olsa değişir ♥️ yazı için emeğinize sağlık ❤️❤️


Yorum yap

İsmim gözüksün